Veľkonočné vajíčko

Veková skupina 5 – 6 rokov

Umenie a kultúra – výtvarná výchova:
Ovláda niekoľko techník maľovania.

Človek a spoločnosť:
Požiada o pomoc, keď si to situácia vyžaduje.

Prečítaj si s rodičmi:
TO VAJÍČKO MAĽOVANÉ
KVIETKAMI CIFROVANÉ,
TO VAJÍČKO POSIELAM,
KOHO V SRDCI NOSIEVAM.

Vytvor si s pomocou rodičov veľkonočné vajíčko.

Budeš potrebovať: čisté vyfúknuté vajíčka, voskovky, rôzne stužky, špajdle (alebo ceruzku so špendlíkom), sviečky, zapaľovač, lyžice, tácka a nádobu s plastelínou.

Na toto si daj pozor a nechytaj do ruky.  Popros radšej rodičov o pomoc.

Pozri si postup:

Pri tvorení videa sme použili pieseň Veľká noc od autorky Lidia Omasta:

Otázky k činnostiam:

1. Aké farby si použil/použila na farbenie vajíčok? (VOSKOVKY)
  2. Čo nemáš chytať do ruky pri tvorení týchto vajíčok? (SVIEČKU A ZAPAĽOVAČ)
  3. Koho môžeš požiadať o pomoc, keď ti zhasne sviečka? (RODIČOV)
  4. Vieš, ako sa volá vyfúknuté ozdobené vajíčko? (KRASLICA)
  5. Povedz, aké ťažkosti si mal/mala pri tvorení vajíčka?

Tu sú ďalšie námety, aj pre menšie deti:

Budeš potrebovať: maketu vajíčka, nastrihané krepové papiere, lepidlo, ceruzku, nožnice

Postup: obkresli si vajíčko, vystrihni ho a môžeš na neho nalepiť krepový papier, z ktorého urobíš guľky.

Budeš potrebovať: vajíčka, zaváraninové poháre s vodou, krepové papiere, lyžicu, rukavice.

Do zaváraninových pohárov si s pomocou rodičov daj vodu, farebné krepové papiere. Lyžicou zamiešaj papiere s vodou a chvíľu počkaj, kým sa voda začne zafarbovať. Potom ponor vajíčka do vody a nechaj ich tam, kým sa nezafarbia.

Budeš potrebovať: vyfúknuté vajíčka (alebo plastové, polystyrénové), špajle, servítky, štetce, misky s tekutým lepidlom.

Servítku si nastrihaj podľa svojej fantázie, na vajíčko nanes lepidlo a prilep vystrihnuté obrázky. Zapichni do vajíčka špajlu a celé vajíčko ešte raz potri lepidlom. Počkaj, kým lepidlo zaschne a už máš hotovo.

Vypracovala: Jana Vančová, Mariana Samko